Bryza

Kuter łącznikowy  "Bryza"

OPIS
K-18 była zbudowana w Gdańskiej Stoczni Rzecznej – Stogi. Do służby weszła 10.01 1965 roku. Stalowy kadłub zbudowany z sześciu bloków złożonych z sekcji płaskich i przestrzennych. Kuter mógł przewozić pasażerów.
Maszynownia znajduje się w części środkowej statku pod pokładem głównym pomiędzy wręgami 23 i 31. Szyb maszynowy przechodzi przez pokład, sterówkę i zakończony jest kominem. Do 1978 roku pływała pod nazwą "Bryza" jako statek pasażersko-transportowy, później kuter łącznikowy.
 Bryza służyła w 43 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Służbę w Marynarce Wojennej RP zakończyła w 2001 roku.
Odkupiona w maju 2008 roku przez miasto Hel od firmy zajmującej się złomowaniem starych statków w celu zatopienia w wodach zatoki niedaleko portu Hel jako atrakcja dla płetwonurków

Wymiary
Długość 28,82 m
Szerokość 6,20 m
Zanurzenie 1,85 m
Wyporność 135 t
załoga 12 marynarzy (+36 pasażerów)
Napęd
2 silniki wysokoprężne "WOLA" o mocy 300 KM
2 trój łopatowe śruby
prędkość 11 kn
zasięg 1100 nm

.

OPIS NURKOWY
Wrak statku idealnie przygotowany dla nurków. Można go odwiedzić nurkując z łodzi oraz brzegu. Na stałe przyczepiona do niej jest boja sygnalizująca pozycję wraku. Wrak leży na skarpie, lekko przechylony na prawą burtę. Pozbawiony jest sieci oraz elementów o które mógłby zahaczyć się nurek. Przez liczne otwarte przestrzenie można do niego wpływać i zwiedzać z wewnątrz.


To tylko jeden z prawie 10.000 wraków leżących pod powierzchnią Bałtyku!
Tak, jest ich niemal 10 tys, a widoczność często przekracza 20 metrów! 

Chcesz zobaczyć je na żywo i poznać je lepiej, dzięki nurkowaniu z nami? 
Zatem zostaw nam swojego maila odbierz DARMOWE SZKOLENIE i zacznij naukę już dziś!