Co robić by uczyć się lepiej i szybciej?

Co robić, by uczyć się lepiej i szybciej? 

Poradników o nauczaniu istnieje w Internecie i bibliotekach więcej niż żyje mrówek w mrowisku, mamy tego świadomość.

Co zatem czyni nasz innym i wyjątkowym?
Przede wszystkim fakt, że od 2013 roku sprawiamy, że kompletni nurkowi nowicjusze pokonują swoje lęki i bariery, biją rekordy, a nawet sami zostają instruktorami i zakładają własne szkoły. (kliknij, by poznać historie naszych zadowolonych kursantów)

Z tego tytułu uważamy, że nasza wiedza dotycząca nauczania może Ci się przydać. Liczymy, że zostanie ona przez Ciebie praktycznie wykorzystana, być może właśnie przy nurkowaniu. 

Poniższe zasady pomogą Ci w skuteczniejszej nauce:

1. Gotowość 

Najlepiej uczymy się, kiedy jesteśmy na to gotowi. Brzmi jak skopiowane żywcem z podręcznika szkolnego? Może i tak, ale mimo swojej prostoty ta zasada nie ma w sobie nic poza prawdą.

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, co naprawdę znaczy być gotowym do nauki. Prawda jest taka, że dla każdego będzie to znaczyło co innego, jednakże jest kilka ogólnych zasad, na które należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do przyswajania wiedzy. 

Przede wszystkim nie powinniśmy uczyć się "na siłę". Jeśli czujemy, że nie mamy ochoty, siły czy warunków do spokojnego uczenia się, lepiej nawet nie zaczynać nauki, bo i tak cała pójdzie na marne i głównie zmarnujemy czas.

Zanim zatem przystąpisz do pochłaniania wiedzy upewnij się, że jest to dobry dla Ciebie moment. Powinieneś być wyspany, najedzony, powinno być Ci ciepło (zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o nauce nurkowania lub innego sportu uprawianego w plenerze) i nic innego nie powinno Cię rozpraszać. 

Masz zaplanowany ważny telefon w połowie wykładów? Odwołaj go lub przełóż, a jeśli nie możesz to upewnij się, że będziesz w stanie skupić myśli przede wszystkim na nauce, a nie na tym jak przebiegnie rozmowa. 

Oczywiście, są rzeczy ważne i ważniejsze, czasem coś trzeba zrobić nie mając wpływu na czas i miejsce, ale mamy wpływ na nasze myśli i jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć, musisz nauczyć się odseparować jedno od drugiego.

2. Chęci 

Dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane. Jest to pierwsza myśl, która pojawia mi się w głowie, kiedy ktoś mówi że liczą się chęci. Przez chęci mam jednak na myśli motywację, wewnętrzną potrzebę. 

Nauka przebiega znacznie szybciej i przyjemniej jeśli to Ty proaktywnie chcesz tę wiedzę przyswoić. Co to znaczy? Musisz mieć swoją konkretną potrzebę, dla której się danej rzeczy uczysz. 

Na przykładzie naszej Szkoły Nurkowania wiemy, że wiele osób zapisuje się na kurs, ponieważ "no ładnie pod tą wodą, fajnie by tak ponurkować". Wiadomo, że pod wodą jest ładnie i że nurkuje się fajnie, ale z takim nastawieniem może okazać się, że w połowie szkolenia brakuje motywacji do nauki ćwiczeń czy obliczeń, bo ilość czasu i energii jaką trzeba na to poświęcić przewyższa otrzymywany efekt. 

Oczywiście chcielibyśmy, by każdy nurkował, ale jeszcze bardziej chcelibyśmy, by każdy miał z tego tak wielką frajdę jak my i wyciągał z tego znacznie więcej niż tylko chwilową przyjemność. Jeśli między nurkowaniami szkoleniowymi, a wykładami przeglądasz zdjęcia spod wody to wiesz, że masz odpowiednio wysoką motywację, by się uczyć.

3. Powtarzanie

Mam bardzo dobrą pamięć... Ale krótką.  Dlatego tak istotne jest powtarzanie informacji, których się uczymy. Czy wiesz, że w ciągu 6 miesięcy od ostatniego przerabiania jakiegoś materiału zapominasz z niego aż 50%? Po dwóch latach natomiast nie pamiętasz już prawie nic... 

Tym bardziej przeraża to nas jako szkołę nurkową, gdy ludzie, kilka lat po kursie, nie wykonując żadnych nurkowań w międzyczasie, wesoło zapisują się na wyjazd. Nie zdają sobie oni sprawy z jakim niebezpieczeństwem wiąże się popełnienie nawet małego błędu. Wystarczy chociażby zapomnieć o sprawdzeniu sprzętu przed wejściem do wody i może stać się tragedia. 

Niestety problem z powtarzaniem jest taki, że wszystkim zwyczajnie brakuje czasu na umawianie się na lekcje doszkalające, a materiały umożliwiające samodzielną powtórkę są często tak słabej jakości, że prędzej mogą zaszkodzić. 

Tutaj z pomocą przychodzi jednak rozwiązanie na miarę XXI wieku czyli kursy online. Są dostępne dożywotnio, od ręki i to w najwyższej możliwej jakości, bo wykonane w pełni autorsko przez nas. Przejrzyste prezentacje w power-poincie, kompleksowe wyjaśnienia audio i wideo w jakości 4k lub FHD zarówno z powierzchni jak i spod wody zapewniają 100%-ową gwarancję powtórki i nauczenia się materiału.

Uczenie się nie musi być trudne i nudne. Co wiecej, nie powinno takie być! Jeśli tak się czujesz, to zdecydowanie powinieneś przerwać naukę i spróbować zająć się czymś innym, bo zwyczajnie marnujesz swój cenny czas! 

Codziennie dopełniamy wszelkich starań, by podnosić proces nauczania na jak najwyższy poziom i chcemy się tym Tobie pochwalić - załóż konto i rozpocznij naukę już dziś z naszym autorskim, jednym w Polsce kursem nurkowania online!