Hipotermia

Hipotermia podczas nurkowania

Z dnia na dzień pogoda staje się coraz gorsza, a woda zimniejsza (zapewniając lepszą widoczność, ale dziś nie o tym ;)) a to nieco utrudnia nurkowanie.

Wielu instruktorów, chcąc jak najbardziej wydłużyć sezon, namawia swoich kursantów na nurkowanie w piance, zapewniając jednocześnie, że przecież wciąż jest wystarczająco ciepło, podczas gdy sami czym prędzej naciągają na siebie polarowy ocieplacz i suchy skafander...
W naszej szkole taka hipokryzja jest niedopuszczalna.
Twój komfort, wygoda i przede wszystkim bezpieczeństwo są dla nas zawsze najważniejsze.

Nie raz byliśmy świadkami, kiedy osoby nurkujące jesienią czy nawet wczesną zimą w piankach wybiegają w panice z wody, cali czerwoni z zimna i trzęsąc się rozbierają z pianki i zakładają suche ubrania. Sam fakt dopuszczenia do takiej sytuacji wzbudza w nas to trwogę, nie wspominając nawet o możliwych konsekwencjach. Dlatego też wszystkie nasze szkolenia w okresie od września do czerwca organizujemy WYŁĄCZNIE w skafandrach suchych. 

Hipotermia jest na tyle niewdzięczną przypadłością, że laik może jej zwyczajnie nie rozpoznać w czasie, kiedy jeszcze jest szansa na ratunek. Wzrastające uczucie zimna może paradoksalnie zmienić się w uczucie uderzenia fali gorąca. Osoby dotknięte hipotermią często doznają ataków paniki, bełkoczą, zachowują się irracjonalnie, potrafią zdejmować z siebie ciepłe ubrania... Co w momencie, kiedy taki atak nastąpi kilka metrów pod wodą, w sprzęcie, którego nie znasz, bo masz go na sobie pierwszy raz?

Absolutnie nie chcemy tutaj nikogo straszyć, nam przecież należy najbardziej, by jak najwięcej osób chciało nurkować. Zależy nam jednak również na budowaniu świadomości, zarówno wśród doświadczonych nurków, jak i u takich, którzy przygodę z nurkowaniem dopiero zaczynają. Uważamy, że ważnym jest, by zwrócić uwagę na powszechny problem niskiej jakości szkoleń i niskiej jakości sprzętu wykorzystywanego do tych szkoleń.

Zanim zdecydujesz się na naukę nurkowania w okresie jesienno-zimowym (co jest bardzo dobrym wyborem, chociażby ze względu na wspomnianą wcześniej cudowną widoczność!) wybierz szkołę, która zapewni Ci wygodę, komfort i pełne bezpieczeństwo. 

Pamiętaj, że myśląc przez cały czas spędzony w wodzie tylko o tym jak bardzo jest Ci zimno, niczego się nie nauczysz. Jedynie nie musząc przejmować się termiką, możesz w spokoju skupić się na tym co najważniejsze - poprawnym wykonywaniu ćwiczeń. W nauce nurkowania nie chodzi o to, by wejść do wody i "odbębnić" nurkowanie w trudnych warunkach, nazywając się twardzielem, bo "znów się udało". W nauce nurkowania chodzi przede wszystkim o to, by robić wszystko od początku dokładnie i rzetelnie, w sposób, który pozostawi w Tobie zdobyte umiejętności na długo.

Dlatego prosimy - nurkuj bezpiecznie i racjonalnie dopieraj skafander do warunków podwodnych. Pamiętaj o tym ze względu na swoje własne bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo swoich bliskich.