Artykuły

Co robić by uczyć się lepiej i szybciej?

Poradników o nauczaniu istnieje w Internecie i bibliotekach więcej niż żyje mrówek w mrowisku, mamy tego świadomość.

Co zatem czyni nasz innym i wyjątkowym? Przede wszystkim fakt, że od ponad pięciu lat sprawiamy, że kompletni nurkowi nowicjusze pokonują swoje lęki i bariery, biją rekordy, a nawet sami zostają instruktorami i zakładają własne szkoły.

Z tego tytułu uważamy, że nasza wiedza dotycząca nauczania może Ci się przydać. Liczymy, że zostanie ona przez Ciebie praktycznie wykorzystana, być może właśnie przy nurkowaniu. 😉

Poniższe zasady pomogą Ci w skuteczniejszej nauce:

1. Gotowość
Najlepiej uczymy się, kiedy jesteśmy na to gotowi. Brzmi jak skopiowane żywcem z podręcznika szkolnego? Może i tak, ale mimo swojej prostoty ta zasada nie ma w sobie nic poza prawdą.

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, co naprawdę znaczy być gotowym do nauki. Prawda jest taka, że dla każdego będzie to znaczyło co innego, jednakże jest kilka ogólnych zasad, na które należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do przyswajania wiedzy.

Przede wszystkim nie powinniśmy uczyć się "na siłę". Jeśli czujemy, że nie mamy ochoty, siły czy warunków do spokojnego uczenia się, lepiej nawet nie zaczynać nauki, bo i tak cała pójdzie na marne i głównie zmarnujemy czas.

Zanim zatem przystąpisz do pochłaniania wiedzy upewnij się, że jest to dobry dla Ciebie moment. Powinieneś być wyspany, najedzony, powinno być Ci ciepło (zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o nauce nurkowania lub innego sportu uprawianego w plenerze) i nic innego nie powinno Cię rozpraszać.

Masz zaplanowany ważny telefon w połowie wykładów? Odwołaj go lub przełóż, a jeśli nie możesz to upewnij się, że będziesz w stanie skupić myśli przede wszystkim na nauce, a nie na tym jak przebiegnie rozmowa.

Oczywiście, są rzeczy ważne i ważniejsze, czasem coś trzeba zrobić nie mając wpływu na czas i miejsce, ale mamy wpływ na nasze myśli i jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć, musisz nauczyć się odseparować jedno od drugiego.

2. Chęci
Dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane. Jest to pierwsza myśl, która pojawia mi się w głowie, kiedy ktoś mówi że liczą się chęci. Przez chęci mam jednak na myśli motywację, wewnętrzną potrzebę.

Nauka przebiega znacznie szybciej i przyjemniej jeśli to Ty proaktywnie chcesz tę wiedzę przyswoić. Co to znaczy? Musisz mieć swoją konkretną potrzebę, dla której się danej rzeczy uczysz.

Na przykładzie naszej Szkoły Nurkowania wiemy, że wiele osób zapisuje się na kurs, ponieważ "no ładnie pod tą wodą, fajnie by tak ponurkować". Wiadomo, że pod wodą jest ładnie i że nurkuje się fajnie, ale z takim nastawieniem może okazać się, że w połowie szkolenia brakuje motywacji do nauki ćwiczeń czy obliczeń, bo ilość czasu i energii jaką trzeba na to poświęcić przewyższa otrzymywany efekt.

Oczywiście chcielibyśmy, by każdy nurkował, ale jeszcze bardziej chcelibyśmy, by każdy miał z tego tak wielką frajdę jak my i wyciągał z tego znacznie więcej niż tylko chwilową przyjemność. Jeśli między nurkowaniami szkoleniowymi, a wykładami przeglądasz zdjęcia spod wody to wiesz, że masz odpowiednio wysoką motywację, by się uczyć.

3. Powtarzanie
Mam bardzo dobrą pamięć... Ale krótką. 😉Dlatego tak istotne jest powtarzanie informacji, których się uczymy. Czy wiesz, że w ciągu 6 miesięcy od ostatniego przerabiania jakiegoś materiału zapominasz z niego aż 50%? Po dwóch latach natomiast nie pamiętasz już prawie nic...

Tym bardziej przeraża to nas jako szkołę nurkową, gdy ludzie, kilka lat po kursie, nie wykonując żadnych nurkowań w międzyczasie, wesoło zapisują się na wyjazd. Nie zdają sobie oni sprawy z jakim niebezpieczeństwem wiąże się popełnienie nawet małego błędu. Wystarczy chociażby zapomnieć o sprawdzeniu sprzętu przed wejściem do wody i może stać się tragedia.

Niestety problem z powtarzaniem jest taki, że wszystkim zwyczajnie brakuje czasu na umawianie się na lekcje doszkalające, a materiały umożliwiające samodzielną powtórkę są często tak słabej jakości, że prędzej mogą zaszkodzić.

Tutaj z pomocą przychodzi jednak rozwiązanie na miarę XXI wieku czyli kursy online. Są dostępne dożywotnio, od ręki i to w najwyższej możliwej jakości, bo wykonane w pełni autorsko przez nas. Przejrzyste prezentacje w power-poincie, kompleksowe wyjaśnienia audio i wideo w jakości 4k lub FHD zarówno z powierzchni jak i spod wody zapewniają 100%-ową gwarancję powtórki i nauczenia się materiału.

Uczenie się nie musi być trudne i nudne. Co wiecej, nie powinno takie być! Jeśli tak się czujesz, to zdecydowanie powinieneś przerwać naukę i spróbować zająć się czymś innym, bo zwyczajnie marnujesz swój cenny czas!

Codziennie dopełniamy wszelkich starań, by podnosić proces nauczania na jak najwyższy poziom i chcemy się tym Tobie pochwalić - załóż konto i rozpocznij naukę już dziś z naszym autorskim, jednym w Polsce kursem nurkowania online!

Szkolenie jest wciąż w fazie testów, także każdy feedback jest mile widzany! Czekamy na Twoją opinię i do zobaczenia pod wodą!

Hipotermia - nie daj się namówić na nurkowanie w piance! 🥶

Z dnia na dzień pogoda staje się coraz gorsza, a woda zimniejsza (zapewniając lepszą widoczność, ale dziś nie o tym 😉), a to nieco utrudnia nurkowanie. 🥽

Wielu instruktorów, chcąc jak najbardziej wydłużyć sezon, namawia swoich kursantów na nurkowanie w piance, zapewniając jednocześnie, że przecież wciąż jest wystarczająco ciepło, podczas gdy sami czym prędzej naciągają na siebie polarowy ocieplacz i suchy skafander...
W naszej szkole taka hipokryzja jest niedopuszczalna.
Twój komfort, wygoda i przede wszystkim bezpieczeństwo są dla nas zawsze najważniejsze. 💪

Nie raz byliśmy świadkami, kiedy osoby nurkujące jesienią czy nawet wczesną zimą w piankach wybiegają w panice z wody, cali czerwoni z zimna i trzęsąc się rozbierają z pianki i zakładają suche ubrania. Sam fakt dopuszczenia do takiej sytuacji wzbudza w nas to trwogę, nie wspominając nawet o możliwych konsekwencjach. Dlatego też wszystkie nasze szkolenia w okresie od września do czerwca organizujemy WYŁĄCZNIE w skafandrach suchych. 👘

Hipotermia jest na tyle niewdzięczną przypadłością, że laik może jej zwyczajnie nie rozpoznać w czasie, kiedy jeszcze jest szansa na ratunek. Wzrastające uczucie zimna może paradoksalnie zmienić się w uczucie uderzenia fali gorąca. Osoby dotknięte hipotermią często doznają ataków paniki, bełkoczą, zachowują się irracjonalnie, potrafią zdejmować z siebie ciepłe ubrania... Co w momencie, kiedy taki atak nastąpi kilka metrów pod wodą, w sprzęcie, którego nie znasz, bo masz go na sobie pierwszy raz? 😱

Absolutnie nie chcemy tutaj nikogo straszyć, nam przecież należy najbardziej, by jak najwięcej osób chciało nurkować. Zależy nam jednak również na budowaniu świadomości, zarówno wśród doświadczonych nurków, jak i u takich, którzy przygodę z nurkowaniem dopiero zaczynają. Uważamy, że ważnym jest, by zwrócić uwagę na powszechny problem niskiej jakości szkoleń i niskiej jakości sprzętu wykorzystywanego do tych szkoleń. 🎓

Zanim zdecydujesz się na naukę nurkowania w okresie jesienno-zimowym (co jest bardzo dobrym wyborem, chociażby ze względu na wspomnianą wcześniej cudowną widoczność!) wybierz szkołę, która zapewni Ci wygodę, komfort i pełne bezpieczeństwo. 😇

Pamiętaj, że myśląc przez cały czas spędzony w wodzie tylko o tym jak bardzo jest Ci zimno, niczego się nie nauczysz. Jedynie nie musząc przejmować się termiką, możesz w spokoju skupić się na tym co najważniejsze - poprawnym wykonywaniu ćwiczeń. W nauce nurkowania nie chodzi o to, by wejść do wody i "odbębnić" nurkowanie w trudnych warunkach, nazywając się twardzielem, bo "znów się udało". W nauce nurkowania chodzi przede wszystkim o to, by robić wszystko od początku dokładnie i rzetelnie, w sposób, który pozostawi w Tobie zdobyte umiejętności na długo. 😎

Dlatego prosimy - nurkuj bezpiecznie i racjonalnie dopieraj skafander do warunków podwodnych. Pamiętaj o tym ze względu na swoje własne bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo swoich bliskich. 👨‍👩‍👧‍👦


Wydłużony czas zajęć ⏱

W naszej szkole podstawowym priorytetem podczas prowadzenia nurkowań szkoleniowych jest rzetelna realizacja całego materiału w tempie dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb.

Nie wystarczy raz czy dwa powtórzyć dane ćwiczenie, by je w pełni opanować, nawet jeśli spełnia to wymagania zaliczeniowe.

Zależy nam, by umiejętności, których Cię uczymy weszły Ci w krew, by Twoje mięśnie same, ale wciąż świadomie, wykonywały odpowiednie czynności prowadzące do rozwiązania danego problemu.

Nie chcemy, byś za każdym razem musiał się zastanawiać co i jak się robiło, tylko bez wysiłku mógł to zrobić i cieszyć się dalej bezpiecznym i wygodnym nurkowaniem.

Taki efekt osiągamy dzięki odpowiednio długiemu czasowi nurkowań, oczywiście w warunkach indywidualnych, byś miał gwarancję poczucia bezpieczeństwa i dopasowania ćwiczeń do swoich własnych potrzeb.

Oczywiście nikomu nie każemy na siłę siedzieć w wodzie, gdy jest zmarznięty czy zmęczony, tylko dlatego, że my chcemy zrealizować sylabus. Ważny jest dla nas Twój komfort, a indywidualne kursy tylko ułatwiają prowadzić zajęcia w sposób odpowiedni dla każdego z osobna.

Dlatego też na naszych szkoleniach często oferujemy suche skafandry lub mieszaninę nitrox, byś mógł w wysokim komforcie skupić się na ćwiczeniach, a nie zmęczeniu.

Zanim zdecydujesz się na kolejne szkolenie czy nurkowanie, zapytaj swojego organizatora o rzeczywisty czas zajęć, gdyż może okazać się, że płacisz za 15 minut spędzonych w wodzie, w dodatku w kilkuosobowej grupie.

U nas masz gwarancję zajęć 1:1, na których spędzimy minimum godzinę w wodzie lub w razie potrzeby dłużej. Załączone zdjęcie z ostatniego szkolenia Technical OWD, czas pod wodą - 80 minut, czas w wodzie - 100 minut.

Nie marnuj więc czasu na powierzchni i spędź go więcej z nami pod wodą!


5️⃣ mitów o suchym skafandrze 👘

Wiele osób ma błędne pojęcie o skafandrach suchych. Nadciągamy z pomocą, by obalić wszystkie mity!

1️⃣ Ciężko wybrać suchy skafander - to stwierdzenie było prawdziwe dawno temu, kiedy na rynku nie było tyle rodzajów skafandrów ile jest teraz.
W obecnych czasach możemy wybierać spośród mnóstwa firm oferujących skafandry z różnych materiałów w tysiącu kolorach i każdym rozmiarze. Najbardziej istotne jest odpowiedzieć sobie gdzie i jak chcemy nurkować. Np. neoprenowy skafander, ze względu na materiał o wysokiej izolacji termicznej, będzie najlepszym wyborem na zimne wody, a trylaminatowi ze względu na niską wagę idealny dla dużo podróżujących nurków. 🌡🧳

2️⃣ Dbanie o suchy skafander jest bardzo drogie.
Jeśli koszt ok 10-20 PLN za wosk do zamka, który wystarcza na kilka miesięcy codziennego nurkowania, to dla Ciebie dużo, to może pora na zmianę hobby 😂

3️⃣ Naprawa/serwis skafandra suchego jest bardzo drogi.
To stwierdzenie jest bardzo dyskusyjne. Pomijając fakt, że kupując nowy skafander mamy 2 lata gwarancji co oznacza darmowe serwisy, to czasem zdarzają się naprawy poza gwarancyjne, tak jak np. wklejenie rękawic. Jest to jednorazowy koszt ok. 500 PLN, dla większości suchych skafandrów nie będzie to nawet 10% ceny, więc nie można mówić o tym że jest to droga usługa naprawcza 🛠

4️⃣ Suche skafandry są niebezpieczne.
Tak można powiedzieć o wszystkim. Całe nurkowanie może zostać uznane za niebezpieczne. Po to też mamy szkolenia i na nich się uczymy jak się zachowywać, by nurkowanie - w tym tak ze nurkowanie w suchym skafandrze - przestało być dla nas niebezpieczne.
Zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest nurkowanie w skafandrze piankowym w zimnej wodzie, bowiem wówczas może grozić nam hipotermia 🥶

5️⃣ Musisz mieć swój skafander na kurs nurkowania
Bzdura! A przynajmniej w większości szanujących się szkół nurkowych, w tym oczywiście naszej. Mamy dostępną szeroką rozmiarówkę i jeśli nie jesteś liliputem lub olbrzymem to coś na Ciebie dopasujemy 🙃


6 powodów, dla których kurs indywidualny jest lepszy niż w grupowy. 🐙

1️⃣ Czas zajęć ⏰⏳
Nurkowania szkoleniowe trwają zazwyczaj ok. 60 min. Na kursie grupowym każdy uczestnik dostaje tylko ułamek tego czasu, na kursie indywidualnym natomiast całość jest poświęcona tylko Tobie
2️⃣ Więcej wiedzy i umiejętności. 👨‍🏫👨‍🎓
Dzięki większej ilości czasu jaka jest poświęcona Tobie, możesz nauczyć się znacznie więcej niż podczas zajęć grupowych. Gdy wykonamy materiał, a wciąż zostanie nam czasu pod wodą, nasz instruktor z przyjemnością pokaże Ci nad programowe umiejętności
3️⃣ Bezpieczeństwo 😇🙏
Podobnie jak w przypadku czasu zajęć, instruktor na zajęciach grupowych musi dzielić swoją uwagę na kilka osób. Na zajęciach indywidualnych dba w 100% tylko o Twoje bezpieczeństwo!
4️⃣ Terminy 📆📅
Na kursach grupowych, termin zazwyczaj ustalany jest odgórnie, co może powodować komplikacje. Na kursie indywidualnym natomiast dopasowujemy terminy w 100% pod Ciebie
5️⃣ Indywidualne potrzeby 👌💪
Każdy nurek ma różne potrzeby i różne problemy, zajęcia indywidualne to jedyny sposób, by skupić się konkretnie na tym z czym Ty masz problem i na tym co Ty chcesz osiągnąć w nurkowaniu.
6️⃣ Zabawa 🤩🥳
Gdy już przerobimy cały materiał i umiejętności ponadprogramowe jest duża szansa, że na zajęciach indywidualnych wciąż zostanie nam trochę czasu na przyjemności takie jak np. zwiedzanie wraku na którym ćwiczyliśmy